Обновените Централни хали започват нов живот с интерактивна зона за история и археология на София и ново градско пространство за култура, изкуства и наука. Непосредствено до римските археологически разкопки и историческите експозиции в сутерена е обособена мултифункционалната сцена Централни хали, която ще организира ежедневна културна програма. Културният календар включва музикални, сценични, изящни и визуални изкуства, както и разнообразни медийни събития. Фокус в програмата са образователните теми, свързани с културното наследство на София и района, кулинарната култура и предоставянето на сцена за изява на млади и изгряващи артисти. Детската програма ще се развива съвместно с най-голямата книжарница за детски книги, създадена от Гринуич в сутерена.
Концепцията за развитие на Централни хали като културна дестинация е разработена с участието на интердисциплинарния екип от безспорни експерти на Обществения съвет към Централни хали. Запознайте се с нея тук.
Отворена покана към артисти и културни мениджъри се провежда ежегодно, за да събира
предложения за събития, провеждани на Сцена за култура и изкуство „Централни хали“ през следващата календарна година. Проектите трябва да отговарят на едно или повече
от четирите приоритетни направления за развитие на Централни хали като културна
дестинация, а именно:
Културно наследство - събития, формати и активности, които разказват и популяризират знаковата история на Халите, квартала и града.
Култура и изкуство - инициативи, които превръщат Халите в дом на артисти, занаятчии и културни дейци, привличат различни публики и аудитории и социализират културното наследство на сградата чрез съвременно съдържание.
Детска сцена - тематични работилници, детски представления, игри и образователни събития, които създават у децата отношение към културното наследство.
Кулинарна култура - преживявания, свързани с храната, кулинарната история и
различните форми на кулинарното изкуство, които подкрепят основната и историческа
функция на сградата да предлага хранителни продукти.
Селектираните проекти получават следната подкрепа:
Резултати и класиране на проекти по първата Отворена покана за Сцена Централни хали за културния календар 2024/2025
Благодарим на всички творци и културни мениджъри, които взеха участие в Отворената покана!
Екипът на Централни хали и уважаемото жури в лицето на проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова, доц. д-р Венета Ханджийска-Янкулова, Даниел Ненчев, Стефан Огнянов, Петър Димитров и Константин Вълков проведе обстойна техническа и съдържателна проверка, процес по журиране и оценяване на над 90 проекта, като във финалната селекция бяха излъчени общо 71 одобрени проекта в четирите категории. Три от тях са първенци в категориите, получили най-много кандидатури - културно наследство, изкуство и култура и детска сцена, и ще получат допълнителна финансова подкрепа в размер на 5000 лв. за реализацията на своя проект или бъдещи инициативи. Финални резултати
Общественият съвет на Централни хали е надзорен орган, който следи за правилното управление на сградата като културната ценност чрез развитието на културна програма. Той е консултативен орган, в който участват експерти с роля и принос в обществения живот и културната сцена на София и страната, но и доказани и авторитетни експерти с постижения в сферата на културното наследство, културния мениджмънт, медиите и туризма. Функцията на Обществения съвет е да споделя обратна връзка, идеи и експертиза и да дискутира въпроси, свързани с устойчивото развитие и използване на потенциала на сградата. Общественият съвет е ангажиран и със задачата да допринася за културната програма чрез журиране на селектираните предложения от отворени покани за културната програма в Централни хали.
Йорданка Кандулкова е архитект, професор в Архитектурния факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София и почетен председател на Център за върхови постижения „Наследство БГ“ към УАСГ. Дългогодишен сътрудник на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН бивш НИПК), където работи като проектант, научен сътрудник, инспектор и негов директор. Автор е на редица научни публикации и доклади, посветени на опазването на културното наследство. Член е на Съюза на архитектите в България (САБ), Камара на архитектите в България (КАБ), Българския национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места, (БНК на ИКОМОС), експерт на ИКОМОС Интернешънъл за обектите на световното културно наследство.
Археолог с над 15-годишна практика на терен. От 2012 г. е щатен преподавател в Катедра „Култура, историческо наследство и туризъм” към Университета по библиотекознание и информационни технологии. Едновременно с това води специализиран курс на студенти в специалност „Археология” към СУ „Св. Климент Охридски”. През 2017 г. е избрана за директор на Регионален исторически музей – София.
Даниел Ненчев е културен журналист и редактор, известен от екрана на БНТ, ефира на БНР и Дарик и стотици статии на тема изкуство за Капитал, Мениджър и други издания. Към момента отговаря за стратегическото развитие на всички радиа в групата на БНР и води собствено предаване по Радио София. Инициатор и двигател на редица културни инициативи като Плакат Комбинат и организатор на много събития и изложби, които представят съвременни визуални изкуства.
Стефан Огнянов е председател на управителния съвет на “Сдружение 365”, развиващо дейности в сферите на туризма, културата и образованието, което организира най-големите безплатни турове за чуждестранни туристи в България. За него Free Sofia Tour е хоби, което с течение на времето се превърна в кауза - да разкриваме красотата, историята и многопластовата култура на нашия град и на нашата страна пред света.
Oсновател и организатор на най-големият фестивал за градска култура в страната, успешен културен предприемач, докторант и преподавател по културен мениджмънт в Университета по национално и световно стопанство (УНСС). Има изследователски интереси към позитивния икономически ефект на културната политика и успява да наложи едно от най-достъпните културни събития, което се превръща в емблема на София и страната.
Програмен директор на "Дарик" от 2006 г. От 1996 до 2001 г. е интернет редактор в списание "Егоист". Завършва "География" в СУ и Международен медия мениджмънт в Steinbeis-Hochschule Берлин. Докторантурата му е в различна област - Африканистика в Leiden University. От няколко години Вълков се увлича по фотографията, като вече има и няколко самостоятелни фотографски изложби.