Централните хали са открити през 1911 година. Това е първият съвременен покрит пазар за месни и млечни продукти, птици, риба и зеленчуци в София. С откриването на Халите се поставя началото на постепенно подобрение и хигиенизиране на търговията.
Икономическият подем на България след Първата световна война и бурното разрастване на Столицата превръщат Централни хали в средище на софийските търговци. До средата на 40-те години на XX век там работят близо 170 дюкяна и щандове.
През 50-те години на миналия век сградата е реконструирана. В продължение на няколко десетилетия функционира като супермаркет. По-голямата част от софиянци и до днес свързва сградата с най-популярното място за пазаруване в града.
През 1988 г. Халите се затварят за ремонт и остават затворени до 2000 г., когато сградата е отново отворена.
Гербът на фасадата. Майсторската каменна орнаментика по фасадите е дело на каменоделеца Георги Киселинчев, работил по най-значимите сгради от това време и добър приятел на архитект Торбов. Несъмнено най-забележителен и може би ценен фрагмент от централната фасада е каменният герб на София, поставен над главния вход. Гербът на София е по проект на художника Хараламби Тачев.
Металната конструкция. Поръчана е от предприемача Спас Темелков и е изработена в леярните на инж. Густав Айфел в Париж.
Часовникът в малката кула. Монтиран е през 1915 година. Изработен е по поръчка в Германия с троен циферблат с диаметър 1,20 м, марка „Х. Арон-Шарлотенбург - Берлин“ и струва значителните за времето 4200 лева. Оригиналният механизъм работи и днес.
Първият агрегат за изкуствен лед. Бил е монтиран в сутерена на сградата и е снабдявал заведенията наоколо и домовете на по-заможните софиянци.